صفحهٔ اصلی

از دانشنامه دخانیات ایران
نسخهٔ تاریخ ‏۵ فوریهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۰۹:۴۰ توسط Mesbahi (بحث | مشارکت‌ها)

پرش به: ناوبری، جستجو


محتویات

ویکی توباکو،دانشنامه ای است در جهت گسترش اطلاعات درباره صنعت سیگارتسازی در ایران.

این دانشنامه در شرکت دخانیات ایران (ITC)با همکاری جمعی از کارشناسان اداره کل انفورماتیک و فن آوری اطلاعات ایجاد گردیده است.

امید است با اتکال به خداوند ،درگردآوری اطلاعات درباره صنعت توتون ، تنباکو و سیگارت در ایران که صنعتی قدیمی است و شامل زیر بخشهای گوناگون در زنجیره های متنوع (از بذر تا دود) است ، بتوانیم دانشنامه ای کامل و مرجع در اختیار علاقمندان قرار دهیم که با تعامل همکاران زمینه ساز ارتباطات بیشتر باشد .

تاریخچه شرکت دخانیات ایران

بعد از كشف توتون و فراگیر شدن استفاده از آن در اروپا و ساير نقاط جهان این محصول در ایران به واسطه حمله پرتقالي ها به جنوب کشور و جزيره هرمز رایج گشت. اين جزيره يكصد سال در دست آنان بود و در همين مدت کشت و مصرف توتون در ايران فراگير شد. از آن زمان به بعد خريد و فروش اين محصول در دست تجار بود تا اينكه در سال 1294 شمسي براي اولين بار «قانون انحصار دولتي دخانيات» به تصويب مجلس وقت رسيد.

بعدها در سال هاي 1302 و 1307 در قانون انحصار تغييراتي داده شد و موازين مربوط به انحصار تحكيم گرديد و زمينه آن گسترش يافت. براساس قانون مصوب اسفند 1307 حق وارد كردن، صادر كردن، خريدن، فروختن، ساختن، ‌واگذاري و حمل و نقل اجناس دخانيه وانواع كاغذ سيگارت و متفرعات آن در سراسر كشور در انحصار دولت قرارگرفت.

بعدها در سال هاي 1302 و 1307 در قانون انحصار تغييراتي داده شد و موازين مربوط به انحصار تحكيم گرديد و زمينه آن گسترش يافت. براساس قانون مصوب اسفند 1307 حق وارد كردن، صادر كردن، خريدن، فروختن، ساختن، ‌واگذاري و حمل و نقل اجناس دخانيه وانواع كاغذ سيگارت و متفرعات آن در سراسر كشور در انحصار دولت قرارگرفت. در سال 1310 انحصار دخانيات بيشتر تقويت شد و «انحصار دولتي دخانيات» تاسيس شد. به موجب اين قانون حق نگهداري و به كار انداختن ادوات توتون و ماشين هاي كاغذ بري و صحافي كاغذ سيگار و ماشين هاي سيگار پيچي و متفرعات آن به موسسه انحصار دخانيات اختصاص يافت. از طرفي توتونكاران مناطق مجاز، موظف شدند فرآورده هاي خود را، حداكثر ظرف هفت ماه پس از برداشت و خشك كردن برگ توتون، به مراكز خريد دولتي براي فروش حمل كنند. دولت نيز مكلف گرديد بازار تجارت توتون را بدست گيرد و با درنظر گرفتن وضعيت محصول هرسال و نرخ بازار، قيمت ها را تعيين و يك ماه قبل از برداشت محصول، آنرا اعلام نمايد. بدینسان موسسه انحصار دخانیات ایران پس از تدارک مقمات کار ،از سال1313خرید توتون سیگار و از سال 1314 خرید توتون چپق و تنباکو کشاورزان را به عهده گرفت .

پس ازتصویب قوانین لازم، در اواخر سال 1314 كار ساختمان و نصب ماشين آلات دخانيات در تهران با سرپرستي دكتر فردليب صلحدوست آغاز گرديد و نخستين کارخانه سیگارت سازی در ايران در پنجم مهرماه 1316 هجري شمسي در تهران تاسيس گرديد و از آن پس نظارت بر كشت، خريد، ساخت و پخش و فروش فرآورده هاي توتوني انحصاراً به عهده دولت قرار گرفت و همزمان با استخدام كارشناسان يوناني، توتونكاري با روش هاي نوين به توتونكاران آموخته شد. تهيه خرمن، تجهيز كارخانجات به آزمايشگاه، ايجاد مزرعه آزمايشي و توسعه كارخانجات مركز به كارخانه کارتن سازی، درودگري و ... از جمله تأسيسات تكميلي بوده كه بعدها به شركت دخانيات افزوده شد .

اولين مزرعه آزمايشي توتون در سال1315 در تالش ايجاد شد و بعدها اين مزرعه به محلي بنام تيرتاش در نزديكي شهرستان بهشهر در استان مازندران كه محل مناسبتري بود منتقل گرديد كه در حال حاضر بنام انستيتوتيرتاش معروف است و به كارهاي تحقيقاتي در رابطه با كشت ، داشت ، برداشت و هچنين تكنولوژي عمل آوري توتون مي پردازد . در سال 1344 مزرعه ديگري در احمد گوراب رشت تاسيس و بالاخره در سال 1348 يك مركز تحقيقاتي در نزديكي شهرستان اروميه نيز مورد بهره برداري قرار گرفت .

شركت دخانيات ايران ، علاوه بر كارخانجات سيگارتسازي در شهرهاي تهران و رشت و همچنين كارخانه آماده سازي محصول خام در شهرهاي گرگان ، ساري ، رشت ، خوي و اروميه كه كالاي توتوني مورد مصرف كارخانجات سيگارتسازي را فراهم مي سازند ، دو كارخانه ديگر نيز تاسيس نمود. کارخانه اصفهان براي توليد تنباكو و کارخانه سقز براي توتون چپق و نيمكوب .

در حال حاضر می توان شرکت دخانیات را مشتمل بر 7 مجتمع بزرگ تولیدی(مجتمع دخانیات آذربایجان غربی، مجتمع دخانیات اصفهان، مجتمع دخانیات تهران، مجتمع دخانیات کردستان، مجتمع دخانیات گلستان ، مجتمع دخانیات گیلان، مجتمع دخانیات مازندران)و24 اداره استانی و یک مرکز تحقیقات توتون تیرتاش دانست.


جهت دستیابی به سیاست ها، اهداف و برنامه های راهبردی شرکت در طول سالیان متمادی از سال 1316 تا کنون تعداد 37 مدیر عامل در صدر امور شرکت دخانیات ایران مشغول به کار بوده اند که با احتساب 75 سال قدمت فعالیت های شرکت، به طور متوسط هر مدیرعامل حدود دو سال زمام امور را در دست داشته است.


مهمترین کالاهای دخانی ساخت ایران ازابتدای تولید تاکنون را انواع سیگارت تشکیل می دهند که بطور کلی به دو قسمت تقسیم می شود: سیگارت بدون فیلتر و سیگارت فیلتر دار.از دیگر محصولات می توان به انواع توتون چپق،توتون پیپ و انواع تنباکو سنتی و معسل اشاره نمود.سیگار برگ در سالهای دهه 50 دراین شرکت تولید می گردیده است.

انواع مهم سیگارت بدون فیلتر

اشنو ویژه (10 و 20 عدد)، هما گرد(20 و50 عدد) ، هما (40عدد) هما مشتوک دار، هما طلائی ، هما بیضی ، گرگان، اشنو طلائی، اشنو پارس ، اشنو کاغذی جدید و چیگاره ممتاز.

انواع مهم سیگارت فیلتر دار

زر ، هما فیلتردار ، مهر ، زرین ، تاج ، آسیا ، آپادانا ، مهرگان ، اشنو فیلتردار ، قهرمان و "هما هواپیمائی ملی " ،بهمن کوتاه ، بهمن متوسط ،بهمن ملایم ،بهمن پاکت کاغذی ،بهمن پاکت مقوایی،بهمن اولترا لایت،57 تیر کوتاه ،تیر متوسط ،تیر لایت،تیر 5 ستاره،30 ،کیش،کاسپین،زیکا...

انواع توتون چپق

نیمکوب ، توتون چپق ممتاز، درجه 1 درجه 2 و سایر انواع .

توتون پیپ

ایران پیپ،کاسپین

انواع تنباکو سنتی

برازجانی ، اصفهانی ، کاشانی ، خوانساری ، هکان ، ارداک ، شاهرودی ، هکان ویژه و تنباکوی صادراتی زردطلایی.

انواع تنباکومعسل

الشمس ، کاسپین

انواع سیگارت برگ

زبده ، ستاره ، بهار ، گلبرگ ، شکوفه، ری و فیروزه .


سیگارتهای مشارکتی

از سال 1381 ،بعد از امضاء قراردادهایی با شرکت های JTI،BAT،KT&G، تولید سیگارتهای مشارکتی در شرکت دخانیات ایران آغاز گردیده است که نمونه ای از آنها عبارتند از:مونت کارلو،انواع مگنا،انواع وینستون، انواع مونتانا،انواع پالمال،کنت قرمز،انواع اسی ،انواع پین،پلیژر
از خودآموز فارسی یا راهنمای کاربران به انگلیسی برای استفاده از نرم‌افزار ویکی کمک بگیرید.


Bongah.jpg

ابزارهای شخصی

گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها
گشتن
جعبه‌ابزار